VOLTCRAFT SPS-2400/2+ Gebruiksaanwijzing pagina 2
Beschikbare talen
Beschikbare talen
OPERATING INSTRUCTIONS
USB POWER ADAPTER
ITEM NO.: 1013159 / SPS-2400/2+
ITEM NO.: 1414549 / SPS-2400/2+WH
INTENDED USE
The product is designed to charge and operate up to two suitable USB devices. Power is supplied
via a normal household power outlet. The product features overload and short circuit protection
mechanisms.
must be avoided under all circumstances.
For safety and approval purposes (CE), you must not rebuild and/or modify this product. If you
use the product for purposes other than those described above, the product may be damaged. In
its operating instructions.
This product complies with the statutory national and European requirements. All company names
and product names are trademarks of their respective owners. All rights reserved.
DELIVERY CONTENT
• USB power adapter
• Operating instructions
Up-to-date Operating Instructions:
1. Open www.conrad.com/downloads in a browser or scan the displayed QR
code.
2. Select document type and language and enter the item number into
the search field. After submitting the query you can download displayed
records.
SAFETY INSTRUCTIONS
Read the operating instructions carefully and especially observe the safety
information. If you do not follow the safety instructions and information on proper
handling in this manual, we assume no liability for any resulting personal injury or
damage to property. Such cases will invalidate the warranty/guarantee.
a) Persons / Product
• The device is not a toy. Keep it out of the reach of children and pets.
• Do not leave packaging material lying around carelessly. These may become
dangerous playing material for children.
• Protect the product from extreme temperatures, direct sunlight, strong jolts, high
humidity, moisture, flammable gases, vapours and solvents.
• Do not place the product under any mechanical stress.
• If it is no longer possible to operate the product safely, take it out of operation and
protect it from any accidental use. Safe operation can no longer be guaranteed if the
product:
‑ is visibly damaged,
‑ is no longer working properly,
‑ has been stored for extended periods in poor ambient conditions or
‑ has been subjected to any serious transport‑related stresses.
• Please handle the product carefully. Jolts, impacts or a fall even from a low height can
damage the product.
• Also observe the safety and operating instructions of any other devices which are
connected to the product.
• Always turn off the connected device before connecting/disconnecting it.
• Disconnect the product from the power outlet and the USB device when it is not in use.
• The product gets hot during use. Ensure sufficient ventilation and never cover the
product during use.
• Do not short‑circuit the USB outputs.
• Never use the product immediately after it has been brought from a cold room into a
warm one. The condensation generated could destroy the product. The plug‑in power
supply unit also involves danger to life by electric shock! Allow the device to reach room
temperature before connecting and using it. This may take several hours.
• Connect the appliance to a wall socket that can be accessed easily.
• Never leave the product and the connected device unattended during use.
All manuals and user guides at all-guides.com
VERSION 02/16
If you are not sure about the correct connection or use, or if questions arise which are not covered
by these operating instructions, please do not hesitate to contact our technical support or another
qualified specialist.
OPERATION
1. Connect the switched‑off USB device to the product.
2. Connect the product to a common household power outlet. The power indicator on the product
3. Your USB device is now charging. Should you wish to operate the USB device, you may turn it
4. Turn off the USB device before disconnecting the product from the power outlet.
5. Unplug the product after use.
CLEANING
Disconnect the product from the power outlet before cleaning. Clean the product with a dry, fiber‑
free cloth.
DISPOSAL
You thus fulfil your statutory obligations and contribute to the protection of the environment.
TECHNICAL DATA
Input voltage ............................................. 100 – 240 V/AC, 50/60 Hz, 520 mA
Output voltage / current ............................ 5 V/DC, 2 x 2400 mA
Output power (total) .................................. max. 24 W
Standby power consumption .................... <0.3 W
Protection class .........................................II
Operating conditions ................................. 0 to +40 ºC, 20 – 85 % RH (non‑condensing)
Storage conditions .................................... ‑20 to +60 ºC, 10 – 90 % RH (non‑condensing)
Dimensions (W x H x D) ........................... approx. 97 x 60 x 30 mm