Tekniske Data - Aeg Bmms18Sbl Oorspronkelijke Gebruiksaanwijzing
Inhoudsopgave
Beschikbare talen
  • NL
Beschikbare talen
  • DUTCH, pagina 44
TEKNISKE DATA
Produktionsnummer ..............................................................
Nominelt omdrejningstal ........................................................
D=skæreskive-ø ..................................................
d=borings-ø .........................................................
b=Skæreskive tykkelse min. / maks. ...................
Skæredybde max. .................................................................
Udskiftningsbatteriets spænding ...........................................
Vægt svarer til EPTA-procedure 01/2014 (2,0...6,0 Ah) ........
Anbefalet temperatur under arbejdet .....................................
Anbefalede batterityper .........................................................
Anbefalede opladere .............................................................
Støj/Vibrationsinformation (skære beton)
Måleværdier beregnes iht. EN 60 745.
Værktøjets A-vægtede lydtrykniveau er typisk
Lydtrykniveau (Usikkerhed K=3dB(A)) ..................................
Lydeff ekt niveau (Usikkerhed K=3dB(A)) .............................
Brug høreværn!
Samlede vibrationsværdier (værdisum for tre retninger)
beregnet iht. EN 60745.
Vibrationseksponering a
h,SG
Usikkerhed K= .......................................................................
ADVARSEL
skøn over svingningsbelastningen.
svingningsbelastningen over den samlede arbejdsperiode betydeligt.
arbejdsperiode betydeligt.
ADVARSEL Læs alle advarselsinformationer,
anvisninger, fi gurer og specifi kationer, som følger med
dette el-værktøj. En manglende overholdelse af alle
nedenstående anvisninger kan medføre elektrisk stød,
brand og/eller alvorlige kvæstelser.
Opbevar alle advarselshenvisninger og instrukser til
senere brug.
SIKKERHEDSINSTRUKTIONER FOR RUNDSAVE
a) Beskyttelsesskærmen der hører til el-værktøjet skal
være anbragt sikkert og indstillet sådan, at en maksi-
mal sikkerhed opnås med denne, dvs. at den mindst
mulige del af slibelegemet peger åbent mod betjening-
spersonen. Sørg for at holde dig selv og personer i
nærheden uden for niveauet, hvor slibeskiven roterer.
Beskyttelsesskærmen skal beskytte betjeningspersonen
mod brudstykker og tilfældig kontakt med slibelegemet.
b) Anvend kun bundne forstærkede eller diamantbe-
satte skæreskiver til el-værktøjet. At det er muligt at
fastgøre tilbehøret på dit el-værktøj, garanterer ikke en
sikker anvendelse.
c) Den tilladte hastighed for indsatsværktøjet skal
mindst være så høj som den maksimale hastighed,
der er angivet på elektroværktøjet. Tilbehør, der drejer
hurtigere end tilladt, kan brække og de enkelte dele fl yve
fra hinanden.
d) Slibeskiver/slibestifter må kun anvendes til de anbe-
falede formål. F.eks.: Slib aldrig med sidefl aden på en
skæreskive. Skæreskiver er bestemt til materialeafslibning
med kanten på skiven. Udsættes disse slibeskiver/slibestif-
ter for sidevendt kraftpåvirkning, kan de ødelægges.
DANSK
470 349 - BMMS18SBL.indd 48
470 349 - BMMS18SBL.indd 48
OVERSKÆRINGSMASKINEN
BMMS18SBL
........................................ 20000 min
.............................................. 76 mm
.............................................. 10 mm
................................. 1 mm / 2,8 mm
........................................... 16,3 mm
.............................................. 18 V
..................................... 1,2...1,7 kg
........................................ -18...+50 °C